Ekonomiczne i energooszczędne

Robienie zakupów: jak być eco?

Zespół Techników i Specjalistów ds. Technologii i Jakości
lip 28 2020

Warto zdać sobie sprawę z tego, że cały czas korzystamy z zasobów Ziemi. W związku z tym pojawia się pytanie o to, w jaki sposób dbać o środowisko, nie ponosząc wielkiego wysiłku, a jednocześnie odwdzięczyć się Matce Naturze za to, co od niej dostaliśmy. Poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad, których warto przestrzegać.

1.Torba ekologiczna

Od dawna ekolodzy namawiają, aby jednorazowe reklamówki zastąpić torbami wielokrotnego użytku. Okazuje się jednak, że nie wszyscy o tym pamiętają. Idąc na zakupy, warto zadbać ze sobą torbę bawełnianą. Dobrym rozwiązaniem są także woreczki wielokrotnego użytku, w które pakować można warzywa i owoce. 

2.Kupuj tylko wtedy, kiedy potrzebujesz

To zasada, której powinniśmy się trzymać zawsze, kiedy udajemy się na zakupy. Przed wyjściem do sklepu warto przygotować listę produktów, które są nam potrzebne. Warto również sprawdzić, które produkty się skończyły, a których zapas jeszcze mamy. Pozwoli to uniknąć wrzucania do zakupowego koszyka wszystkiego, co wpadnie nam w oko. To z kolei przełoży się na znacznie mniejsze straty żywności.

oliwki

3.Owoce i warzywa kupuj na bazarze

Mnóstwo osób robi zakupy w marketach. Kupują w nich wszystko: pieczywo, warzywa, owoce, mleko, jajka. Zapewnia to dużą oszczędność czasu: w jednym sklepie można bowiem kupić wszystko, co jest nam potrzebne. Warto jednak pamiętać, że u lokalnych sprzedawców można kupić zdecydowanie smaczniejsze warzywa oraz owoce. Co ważne, pozwoli to na wsparcie polskiej gospodarki.

4.Zrezygnuj z plastikowych słomek

Słomki są naprawdę bardzo popularne. Wiele osób pije z ich pomocą znacznie chętniej niż bezpośrednio ze szklanki. Są one jednak bardzo groźne dla środowiska. Na szczęście ci, którzy chcą o środowisko zadbać nie muszą wcale ze słomek rezygnować. Obecnie dostępne są w sprzedaży słomki z metalu, szkła, a także te bambusowe. Co więcej, wiele z nich zwraca uwagę naprawdę ciekawym wyglądem. Są przyjazne dla środowiska i nie wpływają na smak napojów, które przez nie pijemy. Można po nie sięgać bez żadnych obaw.

Udostępnij