Ekonomiczne i energooszczędne

Jak wybrać oszczędną pralkę, dopasowaną do metrażu łazienki?

Zespół Techników i Specjalistów ds. Technologii i Jakości
sty 3 2017

klasa pralkiZastanówmy się, jak wybrać odpowiednią pralkę? 

Właściwa pralka powinna dobrze wkomoponować się w naszą łazienkę niezależnie od jej wielkości i mieć wystarczającą pojemność, by zaspokoić potrzeby domowników. Dwie najważniejsze kwestie to zatem wielkość pomieszczenia, w którym zostanie umieszczona, jak również typowy jej załadunek.

Typy pralek

Na rynku mamy dwa główne typy pralek: ładowane z góry i ładowane z boku. Typ naszego wyboru będzie zależał od ilości dostępnego miejsca. Pralki ładowane z boku (od przodu) są zazwyczaj trochę większe, ale pozwalają nam na wykorzystanie jej w charakterze dodatkowego blatu w łazience. Pralki ładowane od góry są mniejsze i nie można na nich nic postawić. Musi być też nad nimi około 60 centymetrów przerwy.

pralka energooszczędna

Funkcjonalność pralki

Pralki mogą posiadać wiele programów pracy. W nowoczesnych urządzeniach znajdziemy ich od 3 do 30 i nawet więcej, dzięki czemu każdy rodzaj tkaniny będzie prany w warunkach dla nich odpowiednich. Do tego dochodzą programy szybkie, oszczędne, delikatne i inne tego typu.

Bardzo użyteczny jest ponadto elektroniczny programator urządzenia pozwalający nam na dokładne wskazanie momentu uruchomienia pralki, czy na przykład określenie rodzaju tkaniny, po czym pralka już sama zdecyduje, jakie ustawić obroty wirowania oraz temperaturę wody.

Wspomniane obroty wirowania to ważna kwestia, ponieważ decyduje o tym, ile wody zostanie w naszych rzeczach po zakończeniu wirowania. Typowe urządzenia oferują 800 - 1000 obrotów, co jest wielkością umiarkowanie imponującą i można poszukiwać pralek znacznie szybszych.

Energooszczędność

Nie można zapominać o tym, ile energii będzie pobierała nasza pralka. W sposób oczywisty lepsze są te pralki, które potrzebują mniej prądu, ale są one też droższe. By móc łatwiej wybierać, ustawodawca wymusił na producentach oznaczanie towarów klasami energetycznymi. Są to litery od A do G, gdzie A to najmniejszy pobór energii, a G to największy. Przy każdej klasie może się pojawiać też – lub +. Oznacza to odpowiednio wzrost zapotrzebowania na energię o 10% i taki sam spadek dla +.

Udostępnij