Ekonomiczne i energooszczędne

Która zmywarka będzie dla nas najlepsza?

Zespół Techników i Specjalistów ds. Technologii i Jakości
sty 27 2017

Zmywarki powoli stają się standardem w naszych domach. Mycie ręczne odchodzi do lamusa. Jest to po prostu kwestia wygody i to wygody znacznej. Zmywarka pozwala zazwyczaj zmniejszyć zużycie wody, oszczędza nam czas i pozwala unikać moczenia rąk. Chociaż trzeba w nią trochę zainwestować, zwykle się ta inwestycja zwraca. Wszystko to oczywiście możliwe jest tylko wtedy, kiedy podejdziemy do zakupu zmywarki na poważnie i wybierzemy produkt realnie odpowiedni do naszych potrzeb.

Możemy postawić na urządzenie do zabudowy lub wolnostojące. Urządzenia do zabudowy są zwykle lepszym wyborem, ale w mniejszych kuchniach lepiej sprawdza się urządzenie wolnostojące. Absolutnie najlepsza jest zabudowa zintegrowana, która gwarantuje nam widoczność panelu sterującego.

Kolejna kwestia to klasa energetyczna urządzenia i jej klasa efektywności. Zużycie energii powinno charakteryzować się co najmniej klasą A (standardem są A- oraz A--), a efektywność pracy powinna także być oznaczona literą A.

W dalszej kolejności musimy zastanowić się nad sposobem suszenia naczyń. Klasyczny sposób to zwykłe schnięcie, a nowoczesna metoda to metoda kondensacyjna.

Wielkość zmywarki musi być odpowiednia dla potrzeb naszej rodziny. Nie może być za mała, ale nie ma potrzeby kupować też zbyt dużej. Urządzenie o szerokości 60 centymetrów to typowa zmywarka rodzinna mieszcząca też większe naczynia. Jeśli mamy rodzinę przynajmniej 2+2, jest to rozwiązanie dla nas.

Hitem kilku ostatnich lat są zmywarki pozwalające na tak zwane mycie strefowe, czyli na mycie naczyń umieszczonych tylko w jednym koszu. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Z kolei czyste urządzenia eko to takie zmywarki, które dobierają ilość wody i środków czystości do ilości naczyń.

Warto się zastanowić nad zakupem takiego urządzenia, ponieważ w przypadku naprawdę dobrych modeli do zabudowy mówimy tu już o koszcie na poziomie 1.000 złotych, a w przypadku urządzeń wolnostojących znajdziemy coś za około połowy tej kwoty z niewielkim dodatkiem.

Udostępnij