Wybór sprzętu AGD

Jak wybrać zmywarkę? Jaka najlepsza? Polecane modele.

Zespół Techników i Specjalistów ds. Technologii i Jakości
sty 16 2017

zmywarkaWybieramy idealną zmywarkę

Tak samo jak przy kupnie pralki chyba nikt nie ma wątpliwości, że będzie to potrzebny wydatek. Taki zakup dzieli jednak społeczeństwo są przeciwników i zwolenników. Dla pierwszych zmywarka to urządzenie drogie oraz użytkowanie jej wiąże się z większymi wydatkami za prąd. Zwolennicy natomiast twierdzą odwrotnie, że na zmywarkach tylko się oszczędza.

Czy więc warto ją kupić?

Jest to spory wydatek, ale korzyści są spore i możliwe, że po prostu będzie to opłacalne. Jakie są więc wady oraz zalety tych urządzeń?

Wiele osób zastanawia się czy ręczne zmywanie będzie lepsze. Jednak musimy na nie poświęcać dużo czasu. Dodatkowo na gąbkach czy zlewie rozwija się wiele bakterii i tak naprawdę nie zawsze zmywanie jest dla nas tak dobre. W zmywarce wysoka temperatura niszczy te wszystkie bakterie. Ponad to, woda w trakcie zmywania bieżącego jest zużywana w dużych ilościach. Zmywarki nowoczesne są oszczędne i zużycie wody spada. 

Rodzaje zmywarek

Zmywarki mogą mieć charakter wolnostojący, albo też pod zabudowę. Działaniem się nie różnią, najczęściej mają podobne rozmiary i funkcje. Zmywarki wolnostojące postawimy wygodnie, gdzie chcemy, wyposażone są w górną zdejmowaną ścianę, tak by dało się przygotować nad nią blat. Zmywarki do zabudowy dopasowane są pod front do wnętrza kuchni i wyglądu innych szafek. Dzięki temu nie psują wrażenia estetycznego. Mogą być całkowicie albo częściowo zintegrowane oraz całkowicie obudowane, tak że osoby przebywające w kuchni nie będą o nich wiedzieć.

Cechy zmywarek

Jeśli chodzi o istotne cechy zmywarek należy zwracać uwagę na różne kwestie. Między innymi klasy energetyczne, które pozwalają nam mieć takie urządzenie, które jest szczególnie wydajne i gwarantuje oszczędność przy zużyciu prądu. Obecnie urządzenia mają 7 klas, aż do A+++ i taki sprzęt zużywa najmniej prądu. Jeśli wybieramy zmywarkę liczy się także jej wielkość. Trzeba zwracać uwagę na to jak wiele osób zmywarki energooszczędne mieszka w domu, jak często będziemy korzystać ze zmywarki, jak wiele mamy naczyń, czy często gotujemy.

Rodzaje wyglądają pod kątem szerokości następująco:

45 cm: 8-10 kompletów naczyń – dla czteroosobowej rodziny

60 cm: 12-15 kompletów naczyń – dla rodziny wielodzietnej

Warto także zwrócić uwagę na to jak dużo wody zużywa zmywarka. Dobrze jest, gdy istnieją różne programy, które w zależności od potrzeb pozwolą zmniejszyć ilość zużytej wody w niektórych przypadkach. Podgrzewanie wody ma również znaczenie, ponieważ od tego zależy zużycie energii. W nowszych urządzeniach stosuje się ogrzewacz przepływowy, który podnosi temperaturę w czasie wpływania cieczy do komory. Dzięki temu wydajnemu mechanizmowi oczywiście cena urządzenia rośnie.

Udostępnij