Wybór sprzętu AGD

Pralkosuszarka czy suszarka do ubrań? Poznaj ich zalety i wady

Zespół Techników i Specjalistów ds. Technologii i Jakości
sty 13 2017

pralkosuszarkaSuszenie ubrań może sprawiać problemy gdy brakuje nam miejsca na ich rozwieszenie. Problem ten będzie można rozwiązać, gdy zastosujemy suszarki elektryczne albo tak zwane pralkosuszarki, które dadzą nam możliwość suszenia w ciągu godziny czy dwóch.

 

Czy warto kupić elektryczną suszarkę do ubrań?

Cykl suszenia w typowej suszarce kondensacyjnej, która ma ładowność na poziomie 7 kg będzie zabierać około 4-5 kwh. Tak więc będzie to koszt około 3 złotych. Jeśli użytkowanie ma być tańsze będzie można kupić suszarkę, która wykorzystuje pompę ciepła, która będzie pobierać około połowę energii mniej, jej klasę opisują się często jako A-50%. Takie urządzenie jednak będzie kosztować 3 tysiące złotych, a więc mniej więcej dwa razy tyle co za większość zwykłych urządzeń konwencjonalnych z grzałką elektryczną.

Jeśli chcemy mniej płacić za energię warto poszukać urządzenia, które posiada czujnik wilgotności, wstrzymującego pracę zaraz po wysuszeniu zawartości. Suszarki do ubrań mimo, że będą pomocne mogą również sprawić jakieś problemy. Niektóre tkaniny po takim suszeniu będą mocno pogniecione. Programy suszarek mają opcję do prasowania wtedy jednak ubrania nie są do suszone do końca i dzięki temu prasowanie będzie łatwiejsze.

Suszarka czy pralkosuszarka?

Pralka z funkcją suszarki będzie kosztować niewiele więcej niż sama pralka i będzie zajmować tak samo dużo miejsca. Można uruchomić urządzenie tak, że po praniu od razu zajmie się suszeniem, natomiast dwa osobne urządzenia będą wymagały przełożenia prania, by w ogóle proces suszenia zrealizować. Trzeba pamiętać, że suszenie nie może się odbywać, gdy mamy pełne załadunki pralki. Jeśli urządzenie ma 7 kg pojemności suszyć będzie trzeba 5 kg. W niektórych modelach będzie to połowa maksymalnego załadunku.

Dwa urządzenia są na tyle pomocne, że będzie można jednocześnie suszyć i prać następną partię ubrań w tym samym czasie. Jeśli chodzi o pralkosuszarka cenaosobne urządzenie są one w stanie suszyć mniej więcej 7 kg a niektóre nawet do 9 kg w jednym cyklu.

Zwolennicy osobnych urządzeń zwykle podkreślają większą niezawodność tych sprzętów. Awaria jednego nie będzie unieruchamiać również drugiego. Ale chyba marną pociechą będzie możliwość suszenia, gdy pralka nie będzie działać. Zepsucie elementu odpowiedzialnego za suszenie w pralkosuszarce, nie zawsze jednak będzie to niemożność uruchomienia prania.

Czy pranie w pralkosuszarce jest droższe niż pranie w samej pralce?

Pralkosuszarki mają jeszcze taki minus, że mają gorszą klasę energetyczną niż pralka. Nie będzie to znaczyć, że są one energochłonne jak pralki. Takie urządzenie pozwala przyznawać klasę cyklu z etapem suszenia, i wtedy pobór prądu będzie większy.

Udostępnij