AGD na miarę

Prawidłowe podłączenie pralek i zmywarek

Zespół Techników i Specjalistów ds. Technologii i Jakości
sty 18 2017

instalacja zmywarkiDla prawidłowego działania pralki czy zmywarki kluczową kwestią jest ich odpowiedni montaż. Jak wykonać go prawidłowo?

Podłączenie takiego urządzenia zazwyczaj nie stanowi żadnego problemu, jeśli zaraz obok mamy rurę z wodą i odpływ kanalizacyjny, a gniazdo elektryczne znajduje się w zasięgu przewodu zasilającego. Jeśli tych elementów jednak brakuje, potrzebna będzie interwencja fachowca lub męża-złotej rączki. Najlepiej jest, kiedy osoba zajmująca się podłączeniem jest doświadczona w tej kwestii, ponieważ pomoże nam to uniknąć ewentualnych problemów.

Wskazane wyżej kwestie podpowiadają nam, że miejsce dla zmywarki i pralki powinno być zaplanowane już na etapie budowy domu, w czasie rozmieszczania instalacji. Wtedy bez najmniejszego problemu rozprowadzimy w wygodny sposób rury, po czym będzie można bezproblemowo podłączyć sprzęt AGD. Elementy potrzebne do przyłączenia umieszcza się w bruzdach w ścianie, a potem od razu pokrywa się je wykończeniem ściany. Typowym miejscem podłączenia w kuchni są oczywiście szafki. W takim miejscu nie ma potrzeby chowania niczego w bruzdach, bo meble kuchenne idealnie sprawdzają się jako maskowanie.

Podłączenie do instalacji elektrycznej

Do podłączenia pralek i zmywarek sprzedawanych w naszym kraju w zupełności wystarczy nam proste gniazdko elektryczne, koniecznie z uziemieniem. Wszelkiego rodzaju przedłużacze i rozgałęziacze są niewskazane. Dla bezpieczeństwa gniazdo poboru prądu powinno się znajdować co najmniej 60 centymetrów od punktu poboru wody.

Podłączenie do instalacji wodnej

Oba urządzenia muszą być podłączone do instalacji wodnej, koniecznie do zimnej. Niektóre urządzenia można podłączać także do instalacji z wodą ciepłą, co skróci czas ich pracy, ale zmniejszy efektywność, ponad to niezbędne jest zamontowanie dopływu wody zimnej. Podłączenie ciepłej wody jest jednak sposobem na oszczędzanie, ponieważ jeśli mamy na przykład piecyk gazowy, koszt ogrzewania wody będzie znacznie niższy od pracy grzałki pralki. Złotym interesem w takim przypadku jest korzystanie z kolektorów słonecznych.

Udostępnij